سال سوم
شماره بیست و هشتم
می 2007 - اردیبهشت 1386

 

 

 
 
 صاحب امتیاز: سازمان دگرباشان جنسی ایرانی
 مدیر مسئول: آرشام پارسی
 سردبیر: ساقی قهرمان
 ویراستار: ساقی قهرمان
 صفحه آرا: آرشام
 طرح جلد: امیر حسین
 
 
 
 
 

آرشیو قبلی

 

 پیش شماره بیستم

 

 پیش شماره نوزدهم

 

  پیش شماره هجدهم

 

  پیش شماره هفدهم

 

 ضمیمه پیش شماره هفدهم

 

  پیش شماره شانزدهم

 

  پیش شماره پانزدهم

 

  ضمیمه پیش شماره پانزدهم

 

  پیش شماره چهاردهم

 

  پیش شماره سیزدهم

 

  ضمیمه پیش شماره سیزدهم

 

  پیش شماره دوازدهم

 

  ضمیمه پیش شماره دوازدهم

 

  پیش شماره یازدهم

 

  پیش شماره دهم

 

  ضمیمه پیش شماره دهم

 

  پیش شماره نهم

 

  ضمیمه پیش شماره نهم

 

  پیش شماره هشتم

 

  پیش شماره هفتم

 

  ضمیمه پیش شماره هفتم

 

  پیش شماره ششم

 

  پیش شماره پنجم

 

  ضمیمه پیش شماره پنجم

 

  پیش شماره چهارم

 

  پیش شماره سوم

 

  پیش شماره دوم

 

  پیش شماره یکم

 

  ویژه نامه مد

 

 

 

   تماس   |   آرشیو

سخن سردبیر

سخن سردبیر این شماره در شماره ی آینده در خواهد آمد. حرف هایی که الان اینجا می نویسم حرف هایی است که با رعایت بعضی موارد نوشته شده، یکی از آن موارد، مصاحبه هایی است که در همین شماره می خوانید،

تهران ضربدر شب هایش

دوران کودکی سخت ترین دوران زندگی من بود. بدترین بلاها و فجایعی که میتونه سر یه انسان بیاد، تو همون دوران سر من اومد. البته شاید خودم اون موقع ها نمی فهمیدم اما بازتاب اون بلاها بعداً منو دچار افسردگی کرد.   هومن

 

 

 مورچه کوچک است. راه می رود. خسته نمی شود. نوازشش نکن مرگ را نمی خواهد. نگاه کن زندگی کردن اش را.

 

خانه ی هنر

یاد یار مهربان، وبلاگ ها را در متن به هم بافته است و عیدی داده به خانه ی هنر. این بافته همچنان که و پیش از آنکه  به وبلاگ ها اشاره می/کند، تصویر روشنی ساخته از خود خانه ی هنر و آن جوری که خانه ی هنر وبلاگ های دگرباشان را در خود گرفته است.

  روز جهانی مقابله با همجنسگرا ستیزی (هوموفوبیا)  آرشام پارسی

 هوموفوبیا یعنی رفتارها و عکس العمل های منفی در برابر دگرباشان (همجنسگرا، دوجنسگرا، دگرجنسگونه). ریشه ی هوموفوبیا در دیکتاتوری دگرجنسگرایی (هتروسکسیزم) است.

 مصاحبه با سایه، دگرجنسگونه ی ایرانی

 به همه اونهایی که من رو می بینن و یا حرف هام رو می خونن می خوام بگم این چیزها زندگی منه و زندگی من یک سیگار نیست که بکشی و خاموشش کنی. اگر هم خاموش شد توی همون خاکسترش من زندگی می کنم.

 مصاحبه با کامران و کاوه، زوج همجنسگرای ایرانی

 اگر هیچ مشکلی هم نداشته باشیم همین تفاوت در نگاه کردن ها خیلی آزار دهنده است. با وجود اینکه از نظر ظاهری فرقی با دیگران نداریم و این فقط یک حس است اما به دلیل همین تفاوت در حس ما مورد تبعیض قرار می گیرم و این خود بزرگترین مشکل است که زندگی را به شدت سخت می کند

 مصاحبه با یک زوج لزبین ایرانی

وقتی که برای رد درخواست سکس مردها می گوییم که ما لزبین هستیم اول از همه لذت می برد که ما را نگاه کند و با آن افکار مریضی که دارد با خود فکر می کند که حالا می توانم همزمان با دو زن سکس داشته باشم.

 مصاحبه با پویا و سروش دو همجنسگرای ایرانی

امروزه بانک ها ربا و نزول می دهند و اسمش شده بهره، و مشکل شرعی هم ندارند. اما برای همجنسگرایان هیچ شرایطی نباید تغییر بکند؟ همانطوری که برای دیگر موارد تعریفی مشخص کردند، برای همجنسگرایان و متجاوزین و کسانی که فقط از روی شهوت این کار را می کنند هم می توانند تفاوتی قائل شوند. استاد دانشگاه من به من تجاوز کرد، باید تفاوتی بین او و من همجنسگرا باشد یا نه

 

 مصاحبه با ساسان، همجنسگرای ایرانی

یک روز مادرم را صدا کردم و یادم است در حالی که مشغول کار در آشپزخانه بود آمد به اتاقم. روی تخت نشستیم و گفتم چیزی می خواهم بگویم که شاید خیلی دوست نداشته باشی،  من گی هستم یعنی پسرها را دوست دارم و عاشق آنها می شوم.

 

 مصاحبه با سیما، دوجنسگرای ایرانی

دوجنسگرا بودن به خودی خود بی بند و باری جنسی نیست. یک دوجنسگرا به نظر من از این دیدگاه که برای انتخاب جفت کاندیدای بیشتری دارد شاید به نوعی خوشبخت باشد اما به نظر من دوجنسگرایان در مواردی حتی بیشتر از همجنسگرایان مورد تبعیض قرار می گیرند. با مادرم خیلی حرف زده ام و او مسلماً می داند اما فکر می کنم که در عمق فکرش امیدوار باشد که تا به حال شفا پیدا کرده باشم!!!

 

 مصاحبه با یاشار، همجنسگرای ایرانی

اکثر خانواده ها هم نمی توانند همجنسگرایان را درک کنند و باعث ایجاد مشکلات بیشتر می شوند. خانواده ی من زمانی که به گرایش جنسی من پی بردند من را کاملاً طرد کردند و حتی حاضر نیستند برای یک بار هم که شده صدای من را بشنوند چه برسد به اینکه من را به عنوان یک عضو خانواده قبول کنند

 

 والدین فرزندان همجنسگرا، شما تنها نیستید - ترجمه آیدین مختاری

من به عنوان مادر 2 پسر همجنسگرا که مدت هاست در مناسبات مربوط با هویت جنسی هر یک از این دو و در مراحل مختلف زندگی شان وارد شده ام، فکر کردم خوب است شما را در تجربه های خودم شریک کنم.  یکی دیگر از آن تجربه ها این است

 

 همجنسگرایی، باورها / واقعیت ها - ترجمه آیدین مختاری

زمانی که شما تفاوت گرایش جنسی عزیزی را در می یابید احتیاج به شفاف سازی و درک تعدادی از مسائل دارید. ما به عنوان والدین می بایست روندی معمول را در این رابطه پشت سر بگذاریم. امید می رود این مطلب که پیرامون واقعیات همجنسگرایی نگاشته شده به روشن سازی بخشی از پرسش های شما در این زمینه بیانجامد و سهمی در آموزش شما در خصوص آنچه لازم به آموختن است، داشته باشد.

 

 میشل فوكو - ترجمه حمید پرنیان

 فوكو، دانشجویی تنها و كناره گیر بود و اغلب اوقات رفتار او غیرعادی و عجیب می نمود. او از یك آشفتگی روانی رنج می برد كه در سال 1948 در اقدام وی به خودکشی به اوج خود رسید. دلیل این امر، احساس گناه ژرفی بود كه به خاطر همجنسگرا بودن به طور فزاینده در او شکل گرفته بود.

 

اسکشوالیتی - ترجمه کامیار مسافر

برای انسان ها، اسكشوال بودن به معنی داشتن توانایی تكثیر انفرادی خود مثل آمیب ها نیست. همچنین در اكثر موارد نیز این به معنی نداشتن اندام های جنسی نیز نمی باشد. پس دقیقاً اسكشوالیتی چیست؟ تعریف اسكشوالیتی نداشتن گرایش و جلب شدن جنسی است.

 

 اسکشوالیتی یك نوع گرایش جنسی - ترجمه کامیار مسافر

برای اسكشوال هایی كه دارای احساس و جلب شدن عاطفی می باشند، ممكن است این گرایش به یك و یا هر دو جنس باشد. این نوع اسكشوال ها معمولاً طالب روابط عاطفی و رومانتیك می باشند اما اغلب به این كه این رابطه به یك عمل جنسی منجر شود، علاقه ای ندارند.

 

رفتار همجنسگرایانه در جانوران - ترجمه کامیار مسافر

رفتارهای همجنسگرایانه در سلسله ی جانوران و مخصوصاً در گونه هایی كه زندگی جمعی دارند نظیر پرندگان و پستانداران دریایی، میمون ها و زنبورها وجود دارد. رفتار همجنسگرایانه در بین 1500 گونه مشاهده شده و در بین 500 گونه از آنها به روشنی اثبات شده است

 

باربد

قیام سی و سوم

پست مدرنیسم

The Moments

آث

 داستانک 1

شروین آتوری

آرزوهای بزرگ

بهمن کویر

آوازهای بی کلام

سکوت شیشه ای

 

 گزارشی در مورد یک دگرجنسگونه - بهبد پرشان

 در همین تفکرات بودم که چند نفر با ظاهر ارعاب انگیز و ریش های بلند و قیافه های طالبانی به او نزدیک شدند و پس از لحظه ای صحبت کردن با مشت و لگد به جان آن پسر افتادند.

 

از اتاق های گقتگوی یاهو تا سایت های دوست یابی - فرهاد راد

پر طرفدار ترین و محبوب ترین این سایت ها سایت منجم می باشد که بالغ بر سه هزار ایرانی در آن عضویت دارند. نکته ای که برای ما از همان بدو امر قدری تعجب برانگیز بود فیلتر نشدن این سایت در ایران بود. می توان گفت این سایت مورد بیشترین تسامح از طرف مسئولین وزات مخابرات در ایران قرار گرفت

 

بیائید با خودمان صادق باشیم - دختر لزبین

اما آیا ما همجنسگراها بهترینیم؟! آیا فقط عشقی که ما نسبت به همجنسان خود داریم یک عشق پاک، بدون هوی و هوس و خیانت است؟ متأسفانه همین افکار اشتباه دگرجنسگرایان نسبت به ما را، ما هم نسبت به آنها داریم.

 

 عوامل مؤثر در عدم تداوم رابطه ی هموسکشوال ها - مازیار

در این بحث قصد دارم پیوند و عواملی که در تداوم روابط عاطفی و عاشقانه بین دو گروه هتروسکشوال ها و هموسکشوال ها نقش دارد را بررسی کنم.

 

 تحقیق یک دگرجنسگونه درباره ی دگرجنسگونگی - آزاده

موضوع بررسی من افرادی اند که از لحاظ روانشناسی ترنسکسوال واز لحاظ فیزیولوژی دو جنسیتی کاذب خوانده می شوند. شاید آن چیزی که در وهله ی اول چنین افرادی را از سایرین متمایز می سازد نحوه ی برخورد، صحبت کردن، طرز لباس پوشیدن، و حالات ورفتار این گروه می باشد

 

 داستان تبسم

 از بچگی می دونستم که با بقیه یه فرقی دارم، اما نمی دونستم این تفاوت کجا وجود داره. از وقتی که خودمو شناختم دلم می خواست که یه دوست دختر داشته باشم و همیشه با هم بمونیم، اما هیچ دختری نمی تونست توقعات من رو برآورده کنه. می دیدم که هیچ دختری به دنبال دوست دختر نیست و این احساسات من یه طرفه ست.

 

 خبرهای خوب

چون همدیگر را نمی بینیم اینجا به هم تبریک می گیم.

 

پناهنده ها

 

خواندنی ها

 

 دوست یابی

شما می توانید مختصری در مورد مشخصات خود که دانستن آن لازم است به همراه آدرس تماس خود ارسال و علایق و شرایط خود را برای کسانی که با شما تماس می گیرند مطرح سازید.

 

  بازچاپ مطالب نشریه چراغ تنها با ذکر ماخذ آزاد است